Czy masz problemy z odczuwaniem złości?

Każdy z Nas pochodzi z innej rodziny, gdzie okazywanie złości było rozpatrywanie w różnych kategoriach. W ramach wstępu chciałbym przytoczyć dwie prawdziwe historie różnych osób z ich rodzinnych domów i są to autorki książki na podstawie, której przez najbliższy czas będą tworzył nowe wpisy. Z książki będę przytaczał też praktyczne ćwiczenia, które są elementem terapii oraz pracy nad sobą w swoim własnym zakresie. Dla osób, które chciałyby same przeczytać książkę nazywa się “OSWOIĆ ZŁOŚĆ. Jak poradzić sobie z emocjami i odzyskać radość życia dzięki technikom ACT.” autorstwa Robyn D. Walser oraz Manuela O’Connel.

R.D.W jako dziecko była świadkiem siły i oddziaływania złości. Nieważne na kogo była skierowana należało jak najszybciej ją okiełznać. Dzieci rzucały się do sprzątania, chowały, cichły, kurczyły albo ze wszystkich sił starały się znikać byle nie stać się obiektem furii. Autorka dorastała w domu, w którym przemoc domowa była na porządku dziennym. Wtedy zrozumiała, że złość może kontrolować każdego oraz zaszczepiać strach w każdym, kto doświadcza jej wybuchu. W efekcie zaczęła bać się złości ale nie tylko tej, która pojawiała się u innych ale też tej, która rodziła się w niej samej.

Natomiast M.O dorastała w rygorystycznej rodzinie, w której panowały surowe zasady, a okazywanie złości było karane. Wypierane były te emocje, które nie wypadało żeby okazywała kobieta. Autorka na złość reagowała tłumieniem. Przez całe życie tak regulowała złość, że była postrzegana jako “grzeczna dziewczynka”, skutkowało to brakiem granic, jej wewnętrzny głos został zduszony. Dodatkowo tak korygowała swoje zachowanie, żeby pod żadnym pozorem nie wzbudzała złości u najbliższych osób. Stała się niewolnicą unikania złości, czuła że straciła swoją wewnętrzną wolność.

Chciałbym, żebyś założył własny zeszyt, w którym będziesz spisywał odpowiedzi na różne ćwiczenia. W momencie jak zaczniesz spisywać swoje wnioski oraz obserwacje, a potem je czytać zdziwisz się, że pewne rzeczy w Twoim życiu się powtarzają (albo zaczniesz dostrzegać to czego wcześniej nie widziałaś). Niestety samo zapamiętywanie nie wystarczy, więc rusz się i załóż ten zeszycik 😉 możesz pisać na komputerze.
Chciałbym, żebyś na podstawie tych dwóch historii starał się opisać jak to było u Ciebie w Twoim rodzinnym domu, w jaki sposób Twoja familia odnosiła się do złości, możliwe że jedna z tych historii opisuje właśnie Ciebie. Nie musisz zrobić tego idealnie, siądź na 10 minut i spisz co pierwsze przyjdzie Ci do głowy, nie zmieniaj niczego żeby lepiej wyglądało. Możesz też spróbować porozmawiać z bliską osobą na ten temat, a po tej rozmowie spisać wszystkie spostrzeżenia do zeszytu, ale jeszcze raz powtórzę trzeba to spisać, żeby pojawiły się efekty.

Złość czują wszyscy, jednak to czego nauczyliśmy się na temat złości determinuje nasze zachowanie. Jeśli zainteresował Cię ten wpis to prawdopodobnie czujesz, że “coś” nie funkcjonuje tak jak powinno, możliwe że masz jakieś osobiste zmagania, czy to tłumienie, czy też nagłe wybuchy. Warto zatrzymać się na chwilę, zastanowić i przepracować to, żeby złość nie przyczyniała się większego cierpienia. Jeżeli ten ból wywołuje w Tobie poczucie winy, wstydu, bezsilności, braku kontroli oraz pociąga przykre konsekwencje takie jak utrata pracy, strata przyjaźni, miłości, poświecenie siebie samego, jeśli choć raz odpowiedziałeś “tak” to definitywnie powinieneś nad tym spędzić trochę czasu.

Złość jest ważną emocją, o ile okazuje się ją w mądry sposób. Może komunikować Twoje potrzeby, pewne aspekty które wymagają Twojej uwagi. Przykładowo jak to, że ktoś przekracza Twoje granice. Złość może nieść informacje, że coś jest nie tak i musisz się nad tym pochylić ale Twoja reakcja na nią będzie kluczowa. Relacja ze złością wpływa na kontakty z ludźmi, determinuje czy więzi są autentyczne i pełne, czy oparte na kontroli i strachu.

Następny wpis za tydzień w niedzielę. Polecam zajrzeć na pozostałe wpisy oraz zaobserwować mojego Instagrama https://www.instagram.com/napisz_cos/

Moje opracowanie na podstawie “OSWOIĆ ZŁOŚĆ. Jak poradzić sobie z emocjami i odzyskać radość życia dzięki technikom ACT” autorstwa Robyn D. Walser oraz Manuela O’Connel