Złość a kontrola…

Próba kontroli złości może mieć charakter wtórny, pojawia się w momencie, gdy odczuwamy inne emocje, takie jak: niepewność, strach, smutek albo lęk i jest reakcję kiedy nie chcemy odczuwać tych emocji z pewnego konkretnego powodu, przykładowo bo ich nie lubimy, uważamy za nieodpowiednie albo za oznakę słabości.

Warto w tym miejscu przyjrzeć się jak funkcjonuje nasze społeczeństwo i dojrzeć, że “negatywne” emocje są niepożądane. Przy czym każdy z Nas ma trochę inną definicję tych negatywnych emocji. Jeśli to czytasz dalej to w pewien sposób musiałem Cię zaciekawić i pewnie zauważyłeś, że im bardziej próbujesz kontrolować złość tym bardziej ona narasta i możliwe, że w pewnym momencie tracisz nad nią kontrolę.
W książce, która właśnie czytam (znajdziesz jej tytuł na dole wpisu) autorki uważają, że sama złość nie jest zła, natomiast sposób reagowania na nią już tak. Można po przeczytaniu mieć pewne mieszane uczucia (sam je miałem), czy właśnie próba kontroli złości nie jest sposobem reagowania na nią w taki sposób jak ja chce, ale otóż nie i o tym przekonałem się czytając dalej książkę.

Ze złością możesz być obecny i reagować w zdrowy sposób, ponieważ może Nas motywować do podjęcia odpowiednich działań. W najbliższych postach przedstawię Ci wprowadzenie w postaci wiedzy teoretycznej oraz ćwiczenia, które podpowiedzą w jaki sposób podejść do swojej złości. Mogę Wam tylko powiedzieć, że jestem na ukończeniu tych ćwiczeń i widzę efekty (nie jest to psychologiczne pierdolenie).

Podczas tych ćwiczeń będziesz musiał opuścić gardę i spotkać się ze swoją wrażliwą stroną, mierzeniem ze swoim ukrytymi lękami co na pewno nie jest łatwe.

Na sam koniec chciałbym Ci zadać zestaw pytań, na które możesz odpowiedzieć w myślach i brzmią one następująco:

Gdybyś nauczył się w mądry sposób podchodzić do złości to:
1) Co zacząłbyś robić inaczej? Albo co przestałbyś robić?
2) W jaki sposób odnosiłbyś się do siebie albo do swojego otoczenia?
3) Co by się zmieniło?

W ramach wstępu jeszcze chciałbym Ci opisać czym są techniki ACT (acceptance and committment therapy), czyli ćwiczenia które będę przedstawiał w najbliższych postach. Została opracowana przez Stevena C. Hayesa i jego współpracowników, ACT to terapia behawioralna, w której używa się uważność oraz świadomość do elastycznego podchodzenia do emocji oraz wybierania w danej bieżącej chwili naszych ustalonych priorytetów.

Następny wpis za tydzień w niedzielę.

Moje opracowanie na podstawie “OSWOIĆ ZŁOŚĆ. Jak poradzić sobie z emocjami i odzyskać radość życia dzięki technikom ACT” autorstwa Robyn D. Walser oraz Manuela O’Connel.

Polecam również zajrzeć na pozostałe wpisy.
Oraz zaobserwowania mojego Instagrama https://www.instagram.com/napisz_cos/

Dziękuję, że jesteś! Thank YOU!