Daniel Kahneman laureat nagrody nobla pisze w swojej książce pt. „Pułapki myślenia o myśleniu szybkim i wolnym” następującą tezę: „…w twoim mózgu dokują się operacje mające utrzymywać i aktualizować odpowiedzi na wiele pytań: Czy dzieje się coś nowego? Coś mi grozi? Czy wszystko w porządku? Czy nie trzeba zwrócić uwagi na coś innego? Czy to zadanie wymaga większego wysiłku?…”
Jednym z kluczowych zadań mózgu, na którym dzisiaj się skupimy jest łatwość poznawcza (cognitive ease).
Czym ona jest?
Można ją ustawić w dwóch przeciwstawnych biegunach. Na jednym końcu jest „łatwość”, a na drugim „wysilenie”. To pierwsze oznacza, że wszystko idzie gładko, nic nam nie zagraża oraz nie dzieje się nic nowego, nie trzeba odwracać uwagi, ani mobilizować wysiłku. Natomiast „wysilenie” wskazuje, że istnieje pewien problem, który wymaga większej uwagi (dzieje się tak, np. kiedy zmieniamy swoje otoczenie – w szkole, pracy lub partnera). Wysilenie poznawcze jest odwrotnością łatwości poznawczej.
Chciałbym też wam zilustrować jak łatwość wpływa na nasz wewnętrzny stan. Proszę spójrzcie na dołączony do tego wpisu obrazek.
Przyczyny związane z łatwością poznawczą/trudnością poznawczą działają w dwóch kierunkach. Kiedy ktoś jest w stanie łatwości poznawczej, prawdopodobne jest to, że ma także dobry nastrój, podoba mu się to co widzi, wierzy w to co słyszy, ufa własnej intuicji, ma poczucie że jest w znajomej sytuacji. Umysł w tym stanie skłania się do myślenia przyczynowo-skutkowego i powierzchniowego. Natomiast kiedy ktoś odczuwa wysilenie poznawcze, bardziej zachowa czujność, włoży w czynność więcej wysiłku umysłowego, będzie się czuł mniej komfortowo i popełni mniej błędów, przy czym myślenie będzie mniej intuicyjne i twórcze niż zazwyczaj.
Zapraszam do dalszej części, w której opiszę w jaki sposób można wykorzystać łatwość poznawczą podczas przekazywania jakiegoś pisanego komunikatu. Twój komunikat może być prawdziwy, jednak ludzie nie muszą w niego uwierzyć.
Ogólna zasada nakazuje aby wysiłek ograniczyć do minimum, dlatego zacznij od uzyskania maksymalnej czytelności. Porównaj dwa poniższe przykłady.
Jan Paweł II urodził się w 1938 roku.
Jan Paweł II urodził się w 1945 roku.
Obydwa zdania są nieprawdziwe (Papież urodził się w 1920 roku). Na podstawie eksperymentu przeprowadzonego przez Daniela Kahnemana który wykazał, że ludzie częściej wybierają zdanie pierwsze.
A ty, które zdanie wybrałeś? Możesz pochwalić się w komentarzu 😊
Kolejną poradą jest wykorzystanie dobrej jakości papieru (jeśli komunikat ma być wydrukowany), pozwoli to dać pewien kontrast pomiędzy tłem a napisami. Jeśli druk jest w kolorze, użyj koloru niebieskiego lub czerwonego zamiast stonowanych odcieni zielonego, żółtego czy błękitnego. Dodatkowym atutem będzie możliwe najprostszy język. Co jest interesujące super będzie jeśli zastosujesz jakieś rymy. Poniżej zamieszczam przykład, który sam wymyśliłem.
Raz na kole, raz pod kołem, wciąż na drodze, wciąż w dole.
Dużo lepiej odbierane są rymowane treści, niż te bez nich. Poniżej znajdziesz to same zdania tylko bez rymu.
Życie jest pełne zmian i niespodzianek, czasem jesteśmy na szczycie, a czasem w dole.
Na sam koniec jeśli powołujesz się na autora tekstu wybierz takiego, którego nazwisko łatwo jest wymówić.
Miłej niedzieli. Pozdrawiam.
Moje opracowanie na podstawie Daniel Kahneman „Pułapki Myślenia”.
Zachęcam Cię do przeczytania innych postów.
Oraz zaobserwowania mojego Instagrama https://www.instagram.com/napisz_cos/