Zrozumienie Złości: Mechanizmy, Ćwiczenia, Skutki.

Przed pojawieniem się złości dochodzi do zaburzenia pewnej równowagi. Często są to “ukryte” potrzeby, które zaniedbujemy, a jedynie nawarstwiają się z czasem. Dlatego przyglądając się złości, warto zadać sobie pytanie, jaka jest funkcja tej emocji w naszym życiu. Poznanie jej funkcji pozwoli nam lepiej zrozumieć nasze zachowanie. Często celem złości jest chronienie przed odsłonięciem emocjonalnym, kiedy ktoś lub pewna sytuacja trafia w nasz czuły punkt. W chwili złości dana osoba może mieć poczucie, że odzyskuje kontrolę nad sytuacją.

Autorki książki, której tytuł znajdziesz na dole wpisu, podają, że epizod związany ze złością można podzielić na trzy etapy: pewną sytuację poprzedzającą, następnie wybuch złości, a następnie sytuację po (która często przynosi wstyd i zażenowanie).

Ćwiczenie nr 1) Czy w twoim życiu stale powtarzają się te same sytuacje? Może ktoś cię stale prowokuje, zaczepia, a ty stale reagujesz w ten sam sposób? Jeśli tak wypisz wszystko, co przyjdzie ci do głowy. Przykładowo, zastanów się, czy nie jesteś w stanie olać kogoś, kiedy cię zaczepia?

Ćwiczenie nr 2) Przypomnij sobie ostatnią sytuację, która wywołała w tobie złość. Zapisz, co się działo zaraz przed tym wydarzeniem i zaraz po. Jeśli przyjdzie ci więcej sytuacji do głowy, wypisz wszystkie. Nawet te, które nie są związane ze złością, ale z jakąś trudną sytuacją.

Jeżeli zetknąłeś się z moimi postami po raz pierwszy, weź jakiś stary zeszyt, który może być popisany, to nie jest istotne, i spisuj tam wszystkie rzeczy, które dotyczą ćwiczenia. Po kilku dniach jak się wróci do tych zapisów, mogą najść nas kolejne refleksje. Zachęcam cię również do spojrzenia na pozostałe wpisy 😉

Nie wiem, czy ty też masz takie wrażenie, ale wydaje mi się, że złość jest czymś społecznie zakazanym. Jeżeli ktoś się złości, oznacza to, że jest słaby, nie potrafi kontrolować siebie. Jednak złość odczuwa każdy i jest potrzebna, aby prawidłowo funkcjonować. W kontekście społecznym może dodać nam siły, aby interweniować, może jednoczyć ludzi wokół sprawiedliwości społecznej, na przykład w likwidacji bezzasadnych przywilejów wybranych grup.

Na sam koniec tego wpisu chciałbym wspomnieć o skutkach przewlekłej złości, takich jak: lęk, depresja, problemy trawienne, bezsenność, zawał serca, wysokie ciśnienie krwi, problemy dermatologiczne.

Moje opracowanie na podstawie “OSWOIĆ ZŁOŚĆ. Jak poradzić sobie z emocjami i odzyskać radość życia dzięki technikom ACT” autorstwa Robyn D. Walser oraz Manuela O’Connel  

Jeżeli nie widziałeś poprzednich wpisów, zapraszam cię do nich. Możesz je znaleźć na samym dole, gdzie również znajdziesz przydatne ćwiczenia, które są w stanie dać lepsze zrozumienie siebie 🙂

Następny wpis w przyszłą niedzielę.

https://napiszcos.com/zlosc-10/
https://napiszcos.com/zlosc-9/
https://napiszcos.com/zlosc-8/
https://napiszcos.com/zlosc-7/
https://napiszcos.com/zlosc-6/
https://napiszcos.com/zlosc-5/
https://napiszcos.com/zlosc-4/
https://napiszcos.com/zlosc-3/
https://napiszcos.com/zlosc-2/
https://napiszcos.com/zlosc-1/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *