Śladem bierno-agresywnych zachowań: jak unikać toksycznych wzorców w relacji.

Zachowania bierno-agresywne związane są z pośrednim komunikowaniu złości. Osoba odczuwająca frustrację wyraża ją poprzez działania, które stanowią formę oporu lub manipulacji. Wśród tego rodzaju zachowań wyróżnić można:
– okazywanie przez niezadowolony wyraz twarzy,
– ciche dni,
– mówienie, że wszystko jest w porządku sprzecznie z mową ciała,
– odmawianie współpracy,
– rywalizacja,
– sarkazm i dwuznaczne komplementy oraz wiele innych.
Każdemu z nas zdarza się stosować takie zachowania, jednak osoby, dla których stały się one powszechne dążą w ten sposób do niszczenia swoich relacji, co doprowadzi je do poczucia izolacji, osamotnienia czy wstydu.
Kolejnym rodzajem zachowana jest bierność, przeciwna do poprzedniego typu reakcji. W obliczu złości, osoby reagujące biernie nie okazują żadnych emocji. Ich sposobem ucieczki od konfliktu jest hamowanie oraz tłumienie emocji, przez co ciężkie są do zauważenia działania z nią związane. Mogą to być spożywanie alkoholu a nawet spanie, jednak warto pamiętać, że sposoby odczuwania i wyrażania złości mogą się łączyć, nie zawsze mieszcząc się w jednym schemacie. Kluczowe jest zauważenie własnych zachować i próba identyfikacji tych, które mogą szkodzić naszym relacjom. Unikając sabotażu relacji, możemy budować zdrowsze i bardziej otwarte więzi.

Dzisiejszym autorem tekstu jest Ola, ze względu na moje problemy zdrowotne. Chciałbym jej podziękować za włożony trud 🙂 Liczę, że nie będzie to ostatni tekst, który przygotuje 🙂

Opracowanie na podstawie “OSWOIĆ ZŁOŚĆ. Jak poradzić sobie z emocjami i odzyskać radość życia dzięki technikom ACT” autorstwa Robyn D. Walser oraz Manuela O’Connel  

Polecam również zajrzeć na pozostałe wpisy. Linki znajdziesz poniżej.

https://napiszcos.com/zlosc-7/
https://napiszcos.com/zlosc-6/
https://napiszcos.com/zlosc-5/
https://napiszcos.com/zlosc-4/
https://napiszcos.com/zlosc-3/
https://napiszcos.com/zlosc-2/
https://napiszcos.com/zlosc-1/
Oraz zaobserwowania mojego Instagrama https://www.instagram.com/napisz_cos/
Dziękuję, że jesteś! Thank YOU!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *