Odkrywając tajemnice złości: Jak zrozumieć, kontrolować i przekształcać emocje w zdrowe relacje.

Złość można doświadczyć poprzez trzy stany, czyli: doznania fizyczne, myśli oraz działania. Przykładowo – zaczynasz się czerwienić, potem pojawia się myśl, że ktoś jest głupi, a następnie zaczynasz kogoś wyzywać.

Każdy z nas może różnie reagować na złość. Niektórzy pójdą się położyć spać, inna osoba spróbuje uciec, jeszcze ktoś inny uderzy pięścią w stół. Istotne jest zauważanie u siebie swojego zachowania, wzorca (co nie jest łatwe, bo często wiąże się z zobaczeniem tej swojej słabej i wrażliwej strony).

Każdy z nas odczuwa złość. Przeżywanie i wyrażanie złości jest częścią życia. Prześledzenie całego tego procesu, zaczynając od myśli poprzez emocje i nasze zachowanie, może nas uwolnić z tego cyklu, który prowadzi tylko do większego cierpienia. Co jest bardzo interesujące, samo zauważenie pewnych zachowań już jest początkiem pewnej zmiany.
Kolejnym przykładem działania podczas złości jest sytuacja z ukochaną osobą. Wyobraź sobie, że od pewnego czasu stale się złościsz na nią, macie różnicę zdań. W końcu rozmawiacie ze sobą, nie dochodzicie do żadnego porozumienia. Krzyczycie na siebie, a następnie przez cały wieczór traktujecie się chłodno. Jeśli zdarzy się tak raz na jakiś czas, nie będzie problemu, ponieważ każdy się kłóci, ale problem pojawia się w momencie, gdy cała komunikacja tak wygląda.

Problemem nie są pojedyncze sytuacje, bo nikt nie jest idealny, tylko stale powtarzające się sytuacje (wiesz o czym piszę). Powtarzające się negatywne reakcje behawioralne mogą prowadzić do zaniedbania swoich potrzeb, problemów w relacjach, zmaganiem się z uczuciem zawstydzenia albo negatywnym natłokiem myśli na swój temat.

Po krótkim wstępie, zapraszam cię do ćwiczenia.
Ćwiczenie nr 1) Wypisz na kartce wszystkie wzorce, jakie rozpoznajesz u siebie w chwili złości (wszystko, co przyjdzie ci do głowy), np. w chwili złości dużo przeklinam, rzucam przedmiotami albo uciekam do łazienki.

Moje opracowanie na podstawie “OSWOIĆ ZŁOŚĆ. Jak poradzić sobie z emocjami i odzyskać radość życia dzięki technikom ACT” autorstwa Robyn D. Walser oraz Manuela O’Connel  

Jeżeli nie widziałeś poprzednich wpisów, zapraszam cię do nich. Możesz je znaleźć na samym dole, gdzie również znajdziesz przydatne ćwiczenia, które są w stanie dać lepsze zrozumienie siebie 🙂

Następny wpis w przyszłą niedzielę.

https://napiszcos.com/zlosc-8/
https://napiszcos.com/zlosc-7/
https://napiszcos.com/zlosc-6/
https://napiszcos.com/zlosc-5/
https://napiszcos.com/zlosc-4/
https://napiszcos.com/zlosc-3/
https://napiszcos.com/zlosc-2/
https://napiszcos.com/zlosc-1/

Oraz zaobserwowania mojego Instagrama https://www.instagram.com/napisz_cos/
Dziękuję, że jesteś! Thank YOU!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *