Odkrywając tajemnice złości: Jak zrozumieć, kontrolować i przekształcać emocje w zdrowe relacje

Złość można doświadczyć poprzez trzy stany, czyli: doznania fizyczne, myśli oraz działania. Przykładowo – zaczynasz się czerwienić, potem pojawia się myśl, że ktoś jest głupi, a następnie zaczynasz kogoś wyzywać.

Każdy z nas może różnie reagować na złość. Niektórzy pójdą się położyć spać, inna osoba spróbuje uciec, jeszcze ktoś inny uderzy pięścią w stół. Istotne jest zauważanie u siebie swojego zachowania, wzorca (co nie jest łatwe, bo często wiąże się z zobaczeniem tej swojej słabej i wrażliwej strony).
Każdy z nas odczuwa złość. Przeżywanie i wyrażanie złości jest częścią życia. Prześledzenie całego tego procesu, zaczynając od myśli poprzez emocje i nasze zachowanie, może nas uwolnić z tego cyklu, który prowadzi tylko do większego cierpienia. Co jest bardzo interesujące, samo zauważenie pewnych zachowań już jest początkiem pewnej zmiany.

Kolejnym przykładem działania podczas złości jest sytuacja z ukochaną osobą. Wyobraź sobie, że od pewnego czasu stale się złościsz na nią, macie różnicę zdań. W końcu rozmawiacie ze sobą, nie dochodzicie do żadnego porozumienia. Krzyczycie na siebie, a następnie przez cały wieczór traktujecie się chłodno. Jeśli zdarzy się tak raz na jakiś czas, nie będzie problemu, ponieważ każdy się kłóci, ale problem pojawia się w momencie, gdy cała komunikacja tak wygląda.
Problemem nie są pojedyncze sytuacje, bo nikt nie jest idealny, tylko stale powtarzające się sytuacje (wiesz o czym piszę). Powtarzające się negatywne reakcje behawioralne mogą prowadzić do zaniedbania swoich potrzeb, problemów w relacjach, zmaganiem się z uczuciem zawstydzenia albo negatywnym natłokiem myśli na swój temat.

Po krótkim wstępie, zapraszam cię do ćwiczenia.
Ćwiczenie nr 1) Wypisz na kartce wszystkie wzorce, jakie rozpoznajesz u siebie w chwili złości (wszystko, co przyjdzie ci do głowy), np. w chwili złości dużo przeklinam, rzucam przedmiotami albo uciekam do łazienki.

Moje opracowanie na podstawie “OSWOIĆ ZŁOŚĆ. Jak poradzić sobie z emocjami i odzyskać radość życia dzięki technikom ACT” autorstwa Robyn D. Walser oraz Manuela O’Connel.

Jeżeli nie widziałeś poprzednich wpisów, zapraszam cię do nich 🙂
Następny wpis w przyszłą niedzielę.

Oraz zaobserwowania mojego Instagrama https://www.instagram.com/napisz_cos/
Dziękuję, że jesteś! Thank YOU!