Jak Twój Mózg Reaguje na Ból? Odkrycia z Eksperymentu Kahnemana.

Daniel Kahneman razem ze współpracownikami opracował następujący eksperyment. Wykorzystali łagodną formę tortury, a dokładniej marznięcie dłoni. Badane osoby miały trzymać zanurzoną dłoń w zimnej wodzie do momentu, aż nie zostaną poproszeni o wyciągnięcie jej. W takcie badania uczestnicy mieli wskazywać poziom bólu przez klikanie na strzałki na klawiaturze komputera. Podczas tego eksperymentu w każdym momencie mieli możliwość wyciągnąć dłoń, ale nikt tego nie zrobił.
Obserwacja było podzielone na dwie części.
Pierwsza: krótki epizod, który trwał 60 sekund, następowało zanurzenie dłoni w wodzie o temperaturze 14 stopni.
Druga: ta część trwała 90 sekund. Pierwsze 60 sekund było takie samo jak w przypadku pierwszej części, po upływie tego czasu eksperymentator nic nie mówił i podczas ostatnich 30 sekund odkręcał zawór, następnie temperatura wody podniosła się o około jeden stopień Celsjusza, przez co większość uczestników odczuła niewielki spadek bólu.
Eksperyment miał się składać z trzech części, ostatni epizod miał polegać na powtórzeniu doświadczenia w takiej samej postaci, mieli wybór między opcją pierwszą lub drugą.
Zasada szczytu i końca, która został omówiona w poprzednim poście pod tym linkiem –> Odkrycie Paradoksu Bólu: Czas Trwania vs. Intensywność – Nowe Perspektywy z Badania na 154 Pacjentach, mówi że krótki epizod zostawi gorsze wspomnienie, a zjawisko ignorowania czasu przy czasie trwanie eksperymentu 90 i 60 sekund sprawi, że ta różnica nie zostanie zauważona. Okazało się, że aż 80% uczestników chciało powtórzyć eksperyment, który trwał 90 sekund. Zastanów się przez chwilę, z perspektywy obserwującego. Myśląc logicznie wychodzi, że trudniejszym doświadczenie jest to, które trwało 90 sekund, powtarza ono wariant pierwszy oraz dodatkowo serwuje jeszcze kolejne 30 sekund bólu. Doświadczenie nie ma na celu pokazać, że uczestnicy są masochistami. Kierowali się jedynie swoją pamięcią. W tym przypadku zadziałała zasada szczytu i końca (peak-end rule) oraz ignorowania czasu trwania (duration neglect). Zastanów się również czy te prawa działają na Twoje życie.
Moje opracowanie na podstawie Daniel Kahneman „Pułapki Myślenia”.
Na sam koniec chciałbym złożyć Tobie drogi czytelniku życzenia z okazji Świąt.
Wesołych Świąt Wielkanocnych! Niech ta radosna uroczystość przypomni nam o cudzie zmartwychwstania Jezusa Chrystusa i przyniesie obfitość łaski, nadziei i miłości. Niech nasze serca wypełnią się radością z tego wyjątkowego daru, jaki dał nam Jezus swoim zmartwychwstaniem. Życzę Ci, abyś doświadczył(a) spokoju, harmonii i pełni błogosławieństwa w tej radosnej okazji. Niech Święta Wielkanocne przyniosą Ci wiele wspaniałych chwil w bliskim gronie oraz pogłębią Twoją wiarę i nadzieję na lepsze jutro!