Oswajanie Złości: Zrozumienie, Przepracowanie i Pokonanie Negatywnych Myśli

Podczas złości mogą pojawiać się myśli, część z nich może mieć charakter kompulsywny. W trakcie rozgniewania, proces chłodnego myślenia może zostać zaburzony, co może prowadzić do niepożądanych zachowań. Myśli również mogą przeskoczyć na tory związane z ucieczką – “to mnie przerasta, muszę jak najszybciej się wydostać”. Myśli podczas złości mogą być chaotyczne, przygniatające, oraz mogą sprawiać wrażenie, jakbyśmy nie mieli na nie żadnego wpływu. Czasami też zdarza się, że mamy tylko jedną myśl w głowie, np. “nikt nie będzie mnie tak traktować”, “co on sobie wyobraża”, “ja mu zaraz pokażę, które pół dnia jest dłuższe”. Ważnym aspektem jest też ocenianie innych pod wpływem złości, “jak ta idiotka mogła o tym nie pomyśleć”. Pod wpływem złości możemy wytknąć czyjś błąd. Jeśli zdarzy się to raz na jakiś czas, może to załagodzić sytuacje, ale już w przypadku ciągłego powtarzania tego zachowania, może doprowadzić do pogorszenia relacji. Same myśli mogą wywoływać złość. Jeżeli w dzieciństwie nauczono Cię, że świat powinien być sprawiedliwy, to doświadczenie niesprawiedliwości może wywołać złość. Sprawiedliwość jest ważna, ale jeśli działamy pod wpływem złości można narobić sobie problemów.

Myśli, które odczuwamy pod wpływem złości można podzielić na kilka kategorii:

1) Myśli obwiniające – winisz ludzi za własne uczucia oraz za niesprawiedliwości, np. “jesteś przyczyną wszystkich moich problemów”, raczej druga osoba nie powoduje wszystkich problemów.

2) Myśli spersonalizowane – myślisz, że wszystko, co ktoś powie, tyczy się Ciebie; traktujesz wszystko zbyt poważnie oraz personalnie. Nie wszystko tyczy się Twojej persony. Wiem, że w Twoim filmie zwanym życiem, jesteś pierwszą postacią, ale nie jesteś księciem ani księżniczką z Anglii.

3) Myśli typu “mam rację” – żywisz przekonanie, że zawsze masz rację, z jakiegoś powodu wpoiłeś sobie zasadę, że Twój sposób postępowania jest najlepszy; na jakiekolwiek inne propozycje jesteś zamknięty.

4) Myśli etykietujące i oceniające – oceniasz wszystkich bez jakiekolwiek wglądu w sytuacje; etykiety przybijane są już po kilku sekundach, przecież nie wszystko jest takie, jak się wydaje na pierwszy rzut oka 😉

5) Myśli oczekiwania – uważasz, że ani Ty, ani nikt inny, nie może Cię rozczarować; musisz być chodzącym ideałem, np. “Nigdy nie myślałam, że on tak się zachowa, nie mogę uwierzyć, że on to zrobił!”

Każdemu z Nas pojawiają się takiego typu myśli. Każdy chce, czy nie, w jakiś sposób ocenia to, co mu się przytrafia.
Niewątpliwie wszyscy popadamy w pułapkę posiadania przekonania o własnej racji, traktowania wszystkiego w sposób osobisty lub zrzucania winy na innych. Niemniej jednak, istotny jest sposób, w jaki reagujemy na te myśli, ponieważ ma to kluczowy wpływ.

Ćwiczenie nr 1) Zapisz w swoim zeszycie 5 głównych myśli, które pojawiają się w Twojej głowie, kiedy się złościsz (jeśli Ci to ułatwi przypomnij sobie najbliższą konfliktową sytuację). Do każdej z nich postaraj się przypisać kategorię, np. Ten kierowca to idiota – myśl obwiniająca.
1)…
2)…
3)…
4)…
5)…

Jeśli masz więcej myśli, wypisz tyle ich masz. Wyrzuć z siebie wszystko, co w Tobie siedzi; może masz jeszcze jakieś inne myśli niezwiązane z tematem ćwiczenia, te myśli też wyrzuć z siebie, gwarantuję, że poczujesz się lepiej 🙂

Pamiętaj, że zachowania agresywne prowadzą do trwałych szkód emocjonalnych, psychicznych, fizycznych. Poniżej znajdziesz kilka przykładów, co zalicza się do agresji:
– chłodne traktowanie drugiej osoby (pasywna agresja)
– agresja fizyczna (kopanie, kopanie, gryzienie, popychanie)
– agresja słowa, np. groźby albo natarczywe nachodzenie kogoś przez sms-y albo media społecznościowe
– prowadzenie samochodu w agresywny sposób
– niszczenie mienia
– wrzaski oraz krzyki
– dręczenie, zawstydzanie, przymuszenie do czegoś.

Działanie agresywne daje poczucie odzyskania kontroli; zachowanie takie wywołuje strach. Jednak pod przykrywką dominacji, ktoś tak naprawdę czuje się “mały” w środku. Agresja jest też przejawem ucieczki od tego, co czujemy. Niestety takie długotrwałe zachowanie prowadzi tylko do nieszczęść.

Moje opracowanie na podstawie “OSWOIĆ ZŁOŚĆ. Jak poradzić sobie z emocjami i odzyskać radość życia dzięki technikom ACT” autorstwa Robyn D. Walser oraz Manuela O’Connel

Następny wpis za tydzień w niedzielę. Proszę pokaż ten wpis innym osobom, może im też się przyda.

Polecam zajrzeć na pozostałe wpisy oraz zaobserwować mojego Instagrama: https://www.instagram.com/napisz_cos/

Dziękuję, że jesteś! Thank YOU!