Co się dzieje z Tobą w chwili złości?

Dzisiejszy post jest kontynuacją oraz częścią serii na temat złości, jeżeli nie widziałeś poprzednich wpisów gorąco zapraszam Cię do przeczytania ich, linki znajdziesz na dole wpisu.

Jeżeli chodzi o złość, część z Nas przez całe życie kieruje się tymi samymi sztywnymi zasadami, nie do końca uświadamiając je sobie. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zapraszam Cię do wpisu, którego link zamieszczam poniżej.

https://napiszcos.com/2024/05/19/czego-nauczyles-sie-w-swojej-rodzinie-na-temat-zlosci/

W rozumieniu złości ważne jest, żeby móc określić to co się czuję wewnątrz siebie, poniżej znajdziesz kilka słów:

podrażnienie, irytacja, uraza, gniew, wkurzenie, oburzenie, wściekłość, nienawiść, obraza, szał, rozdrażnienie, rozsierdzenie, zdenerwowanie, furia, wzburzenie, amok, nerwy, zgryźliwość

Ćwiczenie nr 1) Chciałbym, żebyś wziął zeszyt kub kartkę papieru i wypisał, które z tych określeń dotyczą Ciebie, ewentualnie co byś jeszcze dopisała? Ważne jest, żeby wykonać to ćwiczenie. W taki sposób przelewamy emocje na papier, jest to forma wyrzucanie z siebie negatywny wrażeń.

Przykładowo jeżeli uświadomisz sobie, że odczuwasz rozdrażnienie, będziesz mógł na wcześniejszym etapie podjąć działanie, aby temu zapobiec. Zauważ, że im bardziej “coś” się będzie nasilać w Tobie, tym może prowadzić do większych nagłych wybuchów.

Ćwiczenie nr 2) Chciałbym, żebyś wziął tą samą kartkę papieru i wypisał, jakie reakcje fizyczne zachodzą w Twoim ciele podczas złości. Będą takie momenty, w których będziesz w stanie je wychwycić odpowiednio wcześniej.

Wypisz 5 głównych reakcji jakie zachodzą w Twoim ciele gdy się złościsz (np. zmienia Ci się mimika twarzy, czujesz napięcia w szyi lub w głowie, czujesz że krew zaczyna szybciej płynąć)
1)…
2)…
3)…
4)…
5)…

Zapisz odpowiedz na pytanie: “Czy łatwo wychwytujesz te reakcje, jeśli nie to co się wtedy z Tobą dzieje? Może pojawia Ci się natłok myśli?“Na sam koniec zapisz odpowiedz: “Jakie oznaki fizjologiczne odczuwasz zanim pojawi się złość? (np. odczucie, że jesteś na skraju wyczerpania, ściągnięte brwi).“

Moje opracowanie na podstawie “OSWOIĆ ZŁOŚĆ. Jak poradzić sobie z emocjami i odzyskać radość życia dzięki technikom ACT” autorstwa Robyn D. Walser oraz Manuela O’Connel

Jestem bardzo wdzięczny za Waszą obecność i wsparcie na moim blogu. Dzięki Wam mogę dzielić się z Wami moimi przemyśleniami, doświadczeniami i pomysłami. Cieszę się, że mogę być częścią tej wspaniałej społeczności i uczyć się od Was.

Polecam również zajrzeć na pozostałe wpisy.
Oraz zaobserwowania mojego Instagrama https://www.instagram.com/napisz_cos/

Dziękuję, że jesteś! Thank YOU!